info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

برگزاری نشست تخصصی معماری پایدار

بدون دیدگاه اخبار شرکت

نشست تخصصی با عنوان “معماری پایدار” در تاریخ 21 مرداد 1395، در سالن جلسات اداره راه و شهرسازی استان اصفهان با حضور نمایندگان ارگان های دولتی و شرکت های فعال در زمینه ساخت و ساز برگزار گردید.
1- در ابتدای نشست، مهندس زین الدین، دبیر نشست و مدیرعامل شرکت دانش بنیان پژواک طرح ایرانیان ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در جلسه، به بیان اهداف برگزاری سلسله نشست های تخصصی “فناوری های نوین در زیرساخت های عمرانی” و همچنین دلایل انتخاب موضوع “معماری پایدار” به عنوان دومین موضوع این سلسله نشست ها پرداخت. ایشان ضرورت ارتباط موثر مابین سازمان های دولتی و خصوصی و شرکت های دانش بنیان در راستای بررسی و ایجاد راهکارهای نوین در حل چالش های بخش عمران استان را از اصلی ترین این دلایل برشمرد و ابراز امیدواری نمود که این نشست ها بتواند گامی موثر در راستای دستیابی به اقتصاد مقاومتی باشد. تقدیر و تشکر از هدایت و حمایت اداره محترم راه و شهرسازی، دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان اصفهان و مرکز فناوری های نوین شهرداری اصفهان در برگزاری سلسله نشست های برنامه ریزی شده، بخش پایانی صحبت های مهندس زین الدین را تشکیل می داد.
2- در بخش بعدی نشست، مهندس توسلی، نماینده دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان اصفهان، ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه، به بیان اهداف برگزاری نشست تخصصی معماری پایدار پرداختند. ایشان ضرورت استفاده از تجارب دیگر کشورهای در حال توسعه و لزوم ورود به ساخت و‌ساز پایدار در کشور و شهر اصفهان را به عنوان راهکاری برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی کلان شهر اصفهان معرفی نمودند.
3- پس از آن دکتر امید صابری، از متخصصین حوزه معماری و انرژی، و مسئول پروژه ساخت‌وساز پایدار بانک جهانی در کشورهای در حال توسعه، به عنوان سخنران اصلی نشست به بیان تجربیات بانک جهانی و چرایی حضور بانک جهانی در پروژه‌های معماری پایدار پرداختند. ایشان با اشاره به اینکه بانک جهانی با هدف فقرزدایی و بهبود استانداردهای زیست‌محیطی که به افزایش کیفیت زندگی در کشورهای در حال توسعه می‌انجامد، وارد پروژه های معماری پایدار شده است، ابعاد مختلف حضور بانک جهانی در چند کشور همچون ویتنام، چین، هند و … را تشریح نمودند. ایشان با تأکید بر آنکه بانک جهانی با تبیین ضوابط معماری پایدار در کشورهای در حال توسعه و نظارت بر انجام آن‌ها سعی در کاهش مصرف انرژی ساختمان ها دارد، به لزوم وجود ضوابط اجرایی و اقتصادی در کشور اشاره نمودند. دکتر صابری همچنین به این نکته اشاره داشتند که اجرای این ضوابط بدون حضور سیستم بانکی میسر نیست و بانک‌ها می‌بایست با دادن وام‌های با بهره پایین به ساختمان‌های سبز، در عملی شدن مبانی ساخت وساز پایدار سازندگان و طراحان را یاری نمایند.
در بخش بعدی نشست دکتر صابری به معرفی نرم افزار Edge Buildings که توسط بانک جهانی توسعه یافته است، پرداختند. ایشان با ذکر اینکه این نرم افزار توانایی محاسبه میزان کاهش در مصرف انرژی و آب در ساختمان ها را با توجه به راهکارهای معماری و تأسیساتی دارد، به این نکته اشاره نمودند که زمان بازگشت هزینه انجام شده در این نرم افزار به سادگی توسط مالکان و سازندگان قابل محاسبه است و نقش بسزایی در پذیرش ضوابط تبیین شده در صنعت ساختمان دارد.
4- در پایان جلسه نیز پرسش و پاسخ توسط حاضرین انجام شد و حاضرین بر این نکته تأکید کردند که اجرایی شدن ساخت وساز پایدار در شهر اصفهان تنها با همکاری منسجم دستگاه‌ها امکان پذیر می باشد و در روند اجرا و تبیین ضوابط می‌بایست از هرگونه موازی کاری ارگان‌های دولتی جلوگیری به عمل آید.

20160811_103918

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *