info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

شهر تائوس (Taos) در نیومکزیکو از دیرباز مرکز نوآوری‌های مربوط به ساختمان بوده است و از سال 1970 خانه‌های خورشیدی غیرعامل (passive solar houses) در آن وجود داشته است. این شهر که برای تابستان‌های طولانی‌مدتش شناخته‌شده است دارای زمستان‌های سرد و طولانی نیز می‌باشد. ژاکین کارچر (Joaquin Karcher) فارغ‌التحصیل معماری از آلمان و  مؤسس شرکت Zero e dsign است که طرح‌های سازگار با محیط‌زیست انجام می‌دهد. وی سه سال متوالی را به مطالعه و توسعه روش‌های ساخت خانه‌های غیرعامل خورشیدی در آلمان برای آب‌وهوای سرد بیابان‌های جنوب غرب پرداخت. نتیجه آن یک استاندارد انرژی بود که موجب کاهش شگفت‌انگیز 90 درصدی نیاز به تجهیزات متداول مربوط به تهویه هوا شد.

خانه 2200 فوت مربعی که توسط کارچر و تیمش  در سال 2008 ساخته شد دارای سیستم تهویه‌ای است که نزدیک 95 درصد گرما را بازیابی می‌کند. وی به این خانه نام خانه صفر-انرژی داده است که در حدود 80 درصد کارآمدتر از یک خانه معمولی در این منطقه است. خانه‌های صفر- انرژی معمولاً از یک سیستم پانل خورشیدی (PV) بر روی سقف استفاده می‌کنند اما کارچر فکر می‌کند که قرار دادن یک سیستم 10kw بر روی سقف هزینه اضافی است و مقرون به صرفه نیست. رویکرد کارچر در طراحی در گام اول حفاظت می‌باشد. به عقیده وی تمام خانه باید مانند یک سیستم عمل کند و از هیچ قسمتی نباید غفلت نمود. او می‌گوید بزرگ‌ترین اشتباه در ساخت خانه‌های صفر- انرژی معمول٬ تمرکز بر روی جنبه‌های عرضه انرژی است درحالی‌که اولین قدم باید کاهش بار ساختمان به سمت صفر باشد و سپس به جنبه‌های عرضه انرژی پرداخت. برای یک پروژه خوب مدل‌سازی انرژی بسیار مهم است. در پروژه وی از بسته طراحی خانه منفعل (PHPP) استفاده‌شده است.

Capturew

این خانه بر روی یک پی ساخته‌شده است که زیر و اطراف آن به عمق 9 اینچ عایق‌بندی شده است. در دیوارهای خارجی از یک لایه اضافی 12 اینچی wood I-Joists  استفاده‌شده است. این پوشش فوق عایق دارای عدد R =48 می‌باشد و عملاً هیچ راه نفوذ هوا به آن وجود ندارد. همچنین تکنیک‌های قاب‌بندی پیشرفته باعث کاهش استفاده از الوار و پل‌های حرارتی شده است. به عقیده کارچر در یک خانه معمولی ذخیره نصف و یا حتی سه‌چهارم انرژی نسبتاً آسان است اما کسب هر درصد بالاتر از این مقدار به‌طور فزاینده‌ای مشکل است. این خانه بدون استفاده از هیچ پانل خورشیدی و تنها با یک سیستم 2kw تا 3kw در سیستم رتبه‌بندی انرژی خانه (HERE) دارای رتبه 28 است.

f

این خانه فوق کارآمد دارای 4 کلکتور آب داغ خورشیدی Viessmann است که به سیستم گرمایش زمین متصل هستند و تقریباً همه نیازهای مربوط به تقاضای انرژی را پاسخ می‌دهند. تنها در روزهایی که به‌طور متوالی ابری است و تولید آب گرم خورشیدی کند می‌شود از یک پشتیبان پروپان استفاده می‌شود. با توجه به قیمت‌های فعلی٬ پیش‌بینی می‌شود در یک سال از مقداری معادل 250 دلار از گاز پروپان استفاده شود.

image

اگرچه این خانه به‌طور قابل‌توجهی هزینه انرژی ساکنان آن را کاهش داده است اما این تنها دلیل برای ساخت یک خانه انرژی – صفر نیست. به گفته فرانک اوتمان (Frank Oatman) صاحب این خانه این کار تنها حفاظت از انرژی نیست بلکه حفاظت از منابع طبیعی و زندگی طولانی‌تر است. ایده ما این بود که از نظر اخلاقی کار درستی برای زمین انجام خواهد شد.

3

جدول خلاصه ویژگیهای این خانه :

Capt ure

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *