info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

در طی سالیان گذشته در کشورهای خارجی شرکت های بیمه گرایش زیادی به شرکت در پروژه های بهبود ایمنی ترافیکی راهها داشته اند. در ابتدا فعالیت این شرکت ها بیشتر در اموری چون آموزش رانندگان و طراحی های اولیه اتومبیل بوده است ولی به تدریج تمایل به شرکت در برنامه های ارتقای ایمنی زیرساخت های جاده ای نیز در بین این شرکت ها گسترش یافته است.. در پژوهشی برنامه های اساسی بهبود ایمنی جاده که توسط شش شرکت بیمه در استرالیا، کانادا، و ایالات متحده صورت گرفته است مورد بررسی قرار گرفت. ایالت ویکتوریا در استرالیا از اواخر سال 1980 برنامه های بسیار موفق ایمنی ترافیک را در پیش گرفت. شرکت بیمه “کمیسیون تصادفات ترافیکی” (TAC) نقش برجسته ای درحمایت از این برنامه داشت و در طی 4 سال در حدود 85 میلیون دلار استرالیا در آن سرمایه گذاری نمود. این برای اولین بار بود که در ایالت ویکتوریا یک شرکت بیمه در امور مربوط به ایمنی راهها سرمایه گذاری میکرد. از نتایج این پروژه کاهش 51 درصدی تعداد کشته های مربوط به تصادفات ترافیکی بود.

514412-driver-fatigue

سازمان بیمه بریتیش کلمبیا (ICBC)  یک موسسه غیرانتفاعی است که مسئولیت بیمه های شخص ثالث را در این ایالت بر عهده دارد. در سال 1989 این سازمان یک برنامه بهبود ایمنی ترافیکی نقاط پرحادثه را آغاز نمود که تا سال 1993 ادامه یافت. میزان سرمایه گذاری این شرکت در پروژه های بهبود ایمنی ترافیکی سالیانه 6 تا 8 میلیون دلار است که با استفاده از روش های ارزیابی دقیق میزان بازگشت سرمایه تا 8 برابر تخمین زده شده است. در ایالت ساسکاچوان شرکت بیمه دولتی این ایالت (SGI) یک پروژه ایمنی ترافیکی مربوط به اصلاح تقاطعهای ترافیکی را آغاز نمود. پس از گذشت مدت اندکی از مطالعات مختلف و انجام اقدامات ایمنی لازم نتایج قابل توجهی از کاهش شدت و تعداد تصادفات حاصل به دست آمد. در آلبرتا نیز شرکت بیمه اتومبیل این ایالت یک برنامه شناسایی و کاهش نقاط پرحادثه را آغاز نمود.

icbc-office

sgiheadquartersgntwo

سازمان بیمه بزرگراههای آمریکا که کاملا تحت پشتیبانی صنعت بیمه در این کشور قرار دارد به مدت 30 سال مسئولیت تحقیقات مربوط به بهبود ایمنی بزرگراه ها را برعهده داشته است. در سالهای اخیر نیز گرایش شرکت های بیمه غیر دولتی حرکت به سمت پروژه های ایمنی راه خصوصا بهبود مکانهای حادثه خیز بوده است. فعالیت شرکت هایی مانند AAA-Michigan که بزرگترین شرکت بیمه اتومبیل در ایالت میشیگان است و نیز شرکت StateFarm که بزرگترین شرکت بیمه اموال در آمریکاست در همین راستا بوده است.

iihs-feature-new-logo

aaaoffice

state-farm-office

این احتمال وجود دارد که در آینده شرکت های بیمه در پروژه های ایمنی راهها مشارکت بیشتری داشته باشند. کاهش میزان و شدت تصادفات ترافیکی موجب افزایش سود این شرکت ها خواهد شد. همچنین فعالیت های آنان در راستای بهبود وضعیت ایمنی راهها تاثیر مثبتی از آنها در اذهان عمومی به جای می­گذارد.

frl122_road-safety_1200x600

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *