info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

پانل‌های فتوولتاییک که امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تأمین انرژی از نور خورشید هستند، علاوه بر هزینه‌ی زیادی که بر ساختمان تحمیل می‌کنند، همواره به عنوان عناصر الحاقی بر فرم و زیبایی ساختمان نیز اثر می‌گذارند. یکی از راهکارهایی که در سال‌های اخیر  مورد توجه قرار گرفته، تولید پنجره‌هایی شامل سیستم‌های فنوولتاییک بوده که علاوه بر برخورداری از  شفافیت لازم برای عبور نور خورشید، تولید الکتریسیته نیز از طریق آن ها صورت می گیرد. در نتیجه از اختصاص سطوح وسیع ساختمان به پانل‌های فتوولتاییک نیز جلوگیری می‌شود.

Captureتولید الکتریسیته از شیشه های پنجره

در نمونه ای که در فلوریدای آمریکا تولید می‌شود، شیشه های شفاف و عمودی به طور دائم از نورخورشید و نورهای بازتابی، انرژی تولید می‌کنند و تمامی سطوح شیشه شفاف و نورگذر است. این شیشه ها 1 تا 2 وات بر فوت مربع برای 10 تا 12 ساعت در معرض نور بودن در طول روز انرژی تولید کرده که بر حسب منطقه، جهت گیری، اندازه و ضخامت این مقدار تولید انرژی می‌تواند به 3 تا 4 وات بر  فوت مربع افزایش یابد. انرژی تولیدی نیز می تواند به شبکه برق یا باتری متصل شده و به صورت مستقیم به لوازم الکتریکی متصل گردد.

IntracoastalExteriorViewنصب شیشه های با قابلیت تولید انرژی الکتریکی – Diplomat Hotel Hollywood, FL

2نصب شیشه های با قابلیت تولید انرژی الکتریکی – Las Olas River House

طبق محاسبات شرکت های سازنده، این پنجره ها در آمریکا حدود 30 درصد هزینه ی نصب اضافی دارند ولی 0.17 سنت برای هر کیلووات برق تولیدی از طرف دولت به صاحبان ساختمان پرداخت می شود که می تواند این هزینه ی اضافی را جبران کند. در واقع هر سطح شفاف ساختمان نه تنها می تواند تولید انرژی کند بلکه به عنوان یک مزرعه ی خورشیدی عمودی مورد استفاده قرار می گیرد.

5شیشه های ابداعی پنجره در دانشگاه دلف هلند با درصد شفافیت و تولید الکتریسیته متفاوت

در پژوهشی دیگر که به نسبت مناسب شفافیت و تولید الکتریسیته پرداخت، این نتیجه به‌دست‌آمد که با حدود 30 درصد شفافیت و 60 درصد نسبت شیشه به دیوار می‌توان نور طبیعی کافی برای دفتری اداری با مساحت 20 مترمربع را تأمین نمود و همزمان الکتریسیته لازم برای آن را نیز فراهم کرد. شیشه‌ها می توانند دیگر ویژگی های مختلف شیشه همچون Low-E، رفلکس و …. را نیز داشته‌باشند. نصب این نوع از پنجره‌ها شبیه با دیگر انواع پنجره‌ها صورت می‌گیرد. برای ساخت این نوع از شیشه، نانو ذرات معدنی در بین دولایه پلی‌کربنات تزریق‌شده و سپس بین دو لایه شیشه با ضخامت 0.25 اینچ قرار می‌گیرد. ذرات نانو در حالی که بیشتر پرتوهای نور را وارد می‌کنند، تعدادی از آن‌ها را به لبه های شیشه برده و پرتوها را توسط کلکتورهای تعبیه شده جمع‌آوری می‌کند. این شیشه ها توانایی جمع‌آوری نور حتی از نورهای مصنوعی را نیز دارا می‌باشند.

Captureهدایت پرتوهای نور به لبه های شیشه توسط نانو ذرات

فیلم آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *