info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

برگزیده شدن در اولین جشنواره ملی ساختمانهای انرژی صفر و پربازده

بدون دیدگاه اخبار شرکت

امروزه با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی دیگر نمی توان به منابع موجود انرژ ی متکی بود. پشتوانه اقتصادی و سیاسی کشورها بستگی به میزان بهره وری آنها از منابع فسیلی دارد و تهی گشتن منابع فسیلی نه تنها تهدیدی برای اقتصاد کشورهای صادرکننده است بلکه نگرانی عمده ای را برای نظام اقتصادی ملل واردکننده به وجود آورده است.

در کشور ما نیز با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و… استفاده از انرژی های نو مانند انرژی باد، انرژی خورشید، هیدروژن و انرژی های داخل زمین ضرورت یافته است. با توجه به مصرف حدود 40 درصد از انرژی موردنیاز کل کشور توسط بخش خانگی و تجاری، توجه به روش های مختلف به منظور بهینه سازی مصرف انرژی در این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است. وجود عوامل مختلف از جمله استاندارد نبودن ساختمان ها در کشور، عدم رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، عدم به کارگیری مصالح و تجهیزات ساختمانی عایق و مؤثر در کاهش اتلاف انرژی در یک ساختمان و در نهایت عدم فرهنگ سازی در خصوص رعایت مباحث مربوط به کاهش مصرف انرژی سبب شده است که اکثر ساختمان های کشور بزرگترین منبع اتلاف انرژی شوند و فاقد ضوابط فنی شناخته شده برای جلوگیری از آن باشند.

در این راستا، وزارت نیرو از طریق سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) و با همکاری پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه نیرو رویدادی بزرگ و علمی تحت عنوان “اولین جشنواره ملی طراحی ساختمان های انرژی صفر و پربازده” رقم زد تا در نتیجه آن بستر فرهنگ سازی در زمینه بهره وری بیشتر انرژی در بناها فراهم شود. در این جشنواره کلیه نهادهای علمی – پژوهشی و دانشگاهی به صورت مؤثر جهت مشارکت در سیاست گذاری جشنواره فراخوانده شدند و در مجموع تلاشی فراگیر و اقدامی جمعی برای شناسایی و تقدیر از برگزیدگان حوزه ساختمان و انرژی شکل گرفت.

اصلی ترین بخش این جشنواره “مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی نزدیک به صفر” بود که سبب ایجاد شور و هیجان رقابت میان متخصصان، اساتید و دانشجویان این حوزه گردید. این مسابقه نیز در راستای هدف جشنواره به منظور فراهم آوردن عرصه مناسبی جهت شناسایی و معرفی استعدادها، ارتقای دانش تخصصی و گردهم آوردن فعالان حوزه ساختمان و انرژی کشور ترتیب داده شد تا در خلال آن فرهنگ سازی لازمه به سبب بهره وری بیشتر انرژی در بناها صورت گیرد.

شرکت دانش بنیان پژواک طرح ایرانیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان  با ارائه طرح پژوهشی خود توانست به عنوان یکی از پنج طرح برگزیده در این مسابقات انتخاب گردد. جزئیات طرح مذکور در لینک زیر قابل دانلود است:

Energy Efficient Building


 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *