info@pezhvaktarh.ir

00983133932330

جایزه حمل‌ونقل پایدار (sustainable transport award) که از سال 2005 بنیان نهاده شده است هرساله به شهری تعلق می‌گیرد که پروژه‌های حمل‌ونقلی پایدار و نوآورانه ای را در یک سال قبل از آن انجام داده باشد. پروژه هایی که موجب بهبود جابجایی ساکنان، کاهش گازهای گلخانه‌ای مربوط به بخش حمل‌ونقل، کاهش آلودگی هوا، بهبود ایمنی و افزایش دسترسی دوچرخه‌سواران و عابران می‌شود.

انتخاب فینالیست‌ها توسط یک کمیته بین‌المللی متشکل از کارشناسان و سازمان‌های توسعه که در زمینه حمل‌ونقل پایدار فعال هستند صورت می‌گیرد. نهادهای عضو این کمیته عبارت‌اند از:

 00

جایزه حمل‌ونقل پایدار ژانویه هرسال طی مراسمی در واشنگتن دی سی اهدا می‌شود. این رویداد فرصتی است برای جامعه حمل‌ونقل تا گرد هم جمع شده و این پیشرفت را جشن بگیرند و همچنین افتخار شهرهاست تا گام‌هایی برای حرکت به سمت پایداری بیشتر بردارند. در این جشن فینالیست‌ها به ارائه دستاوردهای خود می‌پردازند و برنده اعلام می‌شود. این مراسم رایگان بوده و معمولاً همزمان با کنفرانس انجمن تحقیقات حمل‌ونقل (TRB) برگزار می‌شود که بیش از 12000 نفر متخصص حمل‌ونقل را جذب می‌کند. در سال‌های گذشته، این رویداد باعث شاخص شدن بسیاری از متفکرین و پیشگامان حمل‌ونقل شهری شده است.

سخنرانان سال‌های گذشته این مراسم عبارت بوده‌اند از: شهردار سابق بوگوتا، عضو عالی هیئت حمل‌ونقل نیویورک، شهردار مکزیکوسیتی، معاون وزیر حمل‌ونقل ایالات‌متحده، وزیر حمل‌ونقل بوئنوس آیرس و عضو مجلس ایالت اورگان.

2

3

این جایزه به شهرهایی داده می‌شود که پیشرفت قابل‌توجهی در استفاده از حمل‌ونقل به‌منظور ایجاد یک شهر پایدارتر و قابل زندگی‌تر نشان داده باشند. جایزه حمل‌ونقل پایدار در جستجوی شهرهایی است که از سیاست‌های زیر در سیستم حمل‌ونقل خود استفاده کنند:

  • ارتقاء و بهبود حمل‌ونقل عمومی، مانند پیاده‌سازی یک سیستم حمل‌ونقل عمومی جدید (به‌عنوان‌مثال سامانه اتوبوس تندرو) و یا گسترش سیستم‌های موجود برای افزایش دسترسی و پوشش دهی و یا بهبود خدمات به مشتریان
  • ارتقاء و بهبود سفرهای غیر موتوری مانند اجرا یا گسترش سهم دوچرخه و مسیرهای دوچرخه‌سواری، ایجاد پیاده راه‌ها و بهبود عبور و مرور عابران از تقاطع‌ها و پیاده‌روها
  • گسترش یا بهبود فضاهای عمومی شهری شامل ایجاد فضاهای شهری باز، ایجاد مناطق مختص عابر پیاده، نصب چراغ‌های خیابانی و یا درختان در طول پیاده‌رو و اقدامات ایمنی عابر پیاده
  • اجرای برنامه‌های مدیریت تقاضای سفر برای کاهش استفاده از ماشین شخصی که می‌تواند شامل تعیین روزها یا مناطق بدون ماشین، ایجاد تغییراتی در جهت مقررات پارکینگ و در دسترس بودن آن‌ها، اجرا یا گسترش سیستم‌های اشتراک ماشین
  • کاهش پراکندگی شهری از طریق ایجاد حمل‌ونقل توسعه محور (TOD) که می‌تواند از طریق تغییر قوانین منطقه بندی و ارائه مشوق‌هایی برای توسعه‌دهندگان انجام می‌شود.
  • کاهش آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه‌ای مرتبط با حمل‌ونقل از طریق ایجاد قوانین آلودگی، الزامی کردن کنترل‌های کیفی هوا، محدود کردن دسترسی وسیله نقلیه و ایجاد یک سیستم مشاوره در رابطه با آلودگی هوا

برای اینکه شهرها واجد شرایط دریافت این جایزه باشند، باید در یک سال قبل‌تر از آن پیشرفت‌های قابل‌توجهی در پرداختن به حمل‌ونقل پایدار داشته باشند.

برندگان سال های گذشته عبارتند از :

2015: ریدوژانیرو، سائوپولو، بلوهوریزونته (برزیل)

2014: بوئنوس­آیرس(آرژانتین)

2013: مکزیکوسیتی(مکزیکو)

2012: مدلین(کلمبیا)

2011: گوانگژو(چین)

2010: احمدآباد(هند)

2009: نیویورک(آمریکا)

2008: لندن (انگلستان) – پاریس (فرانسه)

2007: گوایاکیول (اکوادور)

2006: سئول(کره جنوبی)

2005: بوگوتا(کلمبیا)

بوئنوس آیرس، پایتخت و بزرگترین شهر آرژانتین است که جمعیتی در حدود سه میلیون دارد. این شهر در سال 2013 چندین پروژه حمل و نقل پایدار را انجام داد و به دلیل  موفقیت در ترویج تحرک شهری، کاهش انتشار مواد آلاینده و بهبود ایمنی، توانست جایزه حمل و نقل پایدار سال 2014 را به دست آورد.

 4ناحیه تجاری مرکزی شهر و استفاده از ده ها تن بلوک عابرپیاده – بوئنوس آیرس (2013)

5افتتاح مسیر 23 کیلومتری BRT – بوئنوس آیرس (2013)

6تغییرات خیابان 9 ژولای بعد از اضافه کردن خط اتوبوسBRT و افزایش محلهای عبور عابر پیاده – بوئنوس آیرس (2013)

7افزایش خطوط محافظت شده دوچرخه در مرکز شهر – بوئنوس آیرس (2013)

8طراحی دوباره ده­ها تقاطع و بهبود ایمنی عابر پیاده از طریق افزایش دید و کاهش طول عبور عرضی – بوئنوس آیرس (2013)

Captur9eبهبود ایمنی عابر پیاده در تقاطع کالز جولیان آلوارز – بوئنوس آیرس (2013)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *